Üsküdar Nerede?

Üsküdar, İstanbul ilinde yer alan bir ilçedir. Tarihi kalıntıları bünyesinde barındırmaya devam eden Üsküdar ilçesinin İstanbul için apayrı bir önemi söz konusudur. Eski dönemlerden bugüne dek tarihi yapılarını korumaya ve barındırmaya devam eden Üsküdar ilçesi İstanbul’un tam anlamıyla kalbidir. Gezip görülebilecek, vakit geçirilebilecek ve keşfedilecek birçok farklı noktası mevcuttur. 

Buraya geldiğiniz zaman İstanbul’un ne kadar güzel olduğunu anlıyor ve Üsküdar’ın her sokağına hayran kalıyorsunuz. Üsküdar ilçesi, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan bir ilçesidir. Kuzey tarafından Beykoz, Kuzeydoğu kısmından Ümraniye, Doğu tarafından Ataşehir ve Güneyden Kadıköy ilçesi ile bağlantılıdır. 

Aynı zamanda Batı tarafından da İstanbul Boğazı ile çevrili bir yapısı vardır. Her yönden apayrı bir havası ve manzarası söz konusudur. Burada bulunan evler İstanbul’un diğer ilçelerinde bulunan diğer evlerden oldukça farklıdır. Yapısı gereği yıkımı yasak olan bu evler eski zamanlardan kalma evlerdir. Her bir noktası rengârenk evler ile çevrili olan Üsküdar’da kendinizi İstanbul’dan daha farklı bir yerde hissedebilirsiniz.

Üsküdar Nereye Bağlı?

Üsküdar ilçesi İstanbul’un Anadolu Yakasında bulunan bir ilçedir. Beşiktaş beldesine de yakın olmasından dolayı Kadıköy ve Beşiktaş lokasyonundan vapur ile Üsküdar’a kısa süre içerisinde geçebilirsiniz. Bu noktalara yakınlığı ile bilinen Üsküdar hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Sizlerde İstanbul’da tarihi kalıntıları hala taşımaya devam eden yerleri keşfetmek istiyorsanız rotanızı Üsküdar’a çevirebilirsiniz. Üsküdar’da gezip görülecek yerler şu şekildedir;

Kız Kulesi

İstanbul’un en güzel ve en büyüleyici noktası istisnasız Kız Kulesidir. Kız kulesi eski dönemlerde var olan bir hükümdarlık tarafından yaptırılmış olup kule ile alakalı birçok hikâye bu zamana kadar kulaktan kulağa anlatılmıştır. Kız kulesi, boğaz girişinin yaklaşık 150 ila 200 metre açıklarında kayalıkların üzerinde yer alıyor.

Her geçen gün popülerliğini korumaya devam eden Kız Kulesi çoğu zaman çiftlerin romantik anlarına da şahitlik ediyor. Kız kulesine dilediğiniz tüm zaman dilimlerinde gidebilir ve orayı ziyaret edebilirsiniz. Gündüzleri hem müze hem de cafe olarak kullanılan kule akşamları da özel bir restoran olarak ziyaretçileri kabul ediyor.  

Fethi Paşa Korusu

Üsküdar ile Beylerbeyi arasında bulunan Fethi Paşa Korusu hafta sonları geldiği zaman tercih edilebilecek en güzel mekânlardan bir tanesidir. Fethi Paşa Korusu konum olarak yüksek bir alanda olmasından dolayı gelen ziyaretçilerine muhteşem bir doğa manzarası sunuyor. 

Konum olarak Sultantepe sırtlarından başlayarak Kuzguncuk’a kadar olan bir alanı kaplayan Fethi Paşa Korusu oldukça büyük bir alana hâkimdir. Hafta sonlarınızı İstanbul’un en güzel yerlerinde geçirmek ve eşsiz manzaraya karşı sevdikleriniz ile kahvaltı yapma fırsatı elde etmek isterseniz hiç düşünmeden bu koruyu seçebilirsiniz.

Çamlıca Tepesi

İstanbul kalabalığından sıkılmış daha sakin noktalarda gününüzü geçirmek isterseniz Çamlıca Tepesini rotanızın ilk sırasında ekleyebilirsiniz. Üsküdar beldesine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta yer alır. 260 metre bir tepelikte bulunan Çamlıca Tepesi İstanbul manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. İstanbul’un en yüksek mekânları arasında yer alan bu tepe de hafta sonları kahvaltı yapabilir, akşamları restoran kısmında yemek yiyebilirsiniz. 

Kuzguncuk

Kuzguncuk, İstanbul’da bulunan diğer ilçelere göre oldukça nezihtir. Kuzguncuk’a geldiğiniz zaman kendinizi 1970 ve 1980 yılları arasında yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Burada bulunan tüm evler hem ahşap hem de rengârenktir. 

Her bir sokağı ayrı keyif veren Kuzguncuk’ta mutlaka bir gününüzü geçirebilirsiniz. Burada yer alan Çınar altı kafe en çok tercih edilen ve rağbet gören kafelerden bir tanesidir. Sizlerde buraya geldiğiniz zaman mutlaka Çınar altına uğramadan gitmemeniz tavsiye edilir.  

Leave a Comment