Saatlik Toplantı Odası Kullanımı

Saatlik Toplantı Odası Kullanımı

Saatlik Toplantı Odası için 10 kişiden 150 kişiye kadar tüm organizasyonlarınızda sadece toplantı odamızı kullanabileceğiniz gibi çay- kahve ikramı, set menü öğle yada akşam yemeği servislerimizden 08.00- 21:00 arasında yararlanabilirsiniz. Talepleriniz için bize info@ramadaistanbulasia.com mail adresimizden yada +90 216 474 98 00 nolu telefon numaralarımızdan saatlik toplantı için bize ulaşabilirsiniz.

İyi Bir Toplantı İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

1. İstisnai durumlar dışında toplantı saati kesinlikle önceden haber verilmeli
Böylelikle toplantıya katılacak olan kişiler kendi iş rutinlerini koruyacak şekilde kendi planlamalarını yapabilmeli. Aksi halde toplanmak, başka bir işi yarıda bırakmak, kendi planını aksatmak, haliyle konsantrasyonunu kaybetmek ve hatta strese girmek anlamına gelir.

2. Toplantının nerede yapılacağı bilgisi paylaşılmalı
kikatılımcı olması gereken saatte gelebilsin, aksi halde aramalar, sormalar, yani gecikmeler kaçınılmaz. Toplantı odasının oturma düzeni bile önceden düşünmeli. Örneğin tahta kullanılacaksa her bir sandalyenin tahtayı gördüğünden emin olunmalı.

3. Toplantı konusu anlaşılır olmalı
Örnek: ‘X Projesi İçin Öneri’. Ve tabii ki toplantı detay bilgisinde konu başlığında adı geçen önerinin özeti/kısa bir anlatımı bulunmalı ki toplantıya gelen kişinin hazırlanma şansı olsun. Önden bir inceleme yapabilsin ve oraya konu üzerine düşünüp gelebilsin ve saatlik toplantı verimli geçsin

4. Katılımcılar toplantıya neden çağırıldığını, kendisinden ne beklendiğini bilmeli.
Belki sadece bir şey duyurulacak, belki bir onay alınacak, belki bir fikir paylaşımı yapılacak ve değerlendirme istenecek, belki bilinmeyen bir durumu netleştirmek için bilgi alınacak; olası o kadar çok senaryo var ki… Katılımcının neden orda olması gerektiğini bilmesi, özellikle toplantıyı organize eden kişi açısından inanılmaz önemli. Verimli bir toplantı için ön hazırlık son derece önemli.

5. Saatlik Toplantıya zamanında başlanmalı.
Elbette istisnai durumlar olabilir, ama olası riskleri en aza indigeyerek toplantı öncesinde gerekli hazırlıklar yapıldığında toplantıya zamanında başlamamak için hiçbir neden yok

6. Başlarken toplantının amacından, nasıl ilerleneceğinden kısaca bahsedilmeli.
Yani toplantının önceden hazırlanmış bir ajandası/outline’ı olmalı. Katılımcılara kısaca hangi konulardan bahsedileceği ve ne tip bir sonuç elde edileceği hakkında bilgi verilmeli. Örnek: X Projesindeki Y sorunu için düşünülen çözümü sunacağız, ardından yeni çözüm önerilerini dinleyeceğiz ve toplantıdan hangi çözüm önerisini uygulayacağımıza karar vererek ayrılacağız.

7. Yine başlarken ‘Ground Rule’ların tüm katılımcılarla birlikte belirlenmesi kritik
Peki Ground Rule nedir? Aslında oyunun kuralları gibi düşünebiliriz. Hemen ground rule örneği verelim: Toplantıda cep telefonları kısık seste olacak, toplantıya bilgisayarla gelinmeyecek, toplantı esnasında uzadığı düşünülen bir tartışma olursa konu not alınıp daha sonra konuşulması üzere park edilecek (Parking Lot Tekniği); kısacası katılımcı kitleye göre toplantının verimini korumak üzere düşünülebilecek bir çok şey ground rule olarak belirlenebilir.

8. Toplantı sırasında, açılışta bahsi geçen tüm maddelere zaman limitini unutmadan değinilmeli
Konuşulması gerekenler konuşulduktan sonra da alınacak toplantı kararları elbette kritik. Bu noktada devreye girebilecek bir çok karar verme aracı (decision making tools) var. Örneğin, sunulmuş önerilerden birisinin seçileceği noktada ‘Dot Voting’ tekniği kullanılabilir. Peki nedir bu ‘Dot Voting’. Hemen açıklayalım; Diyelim ki elimizde 5 çözüm önerisi var ve biz grupça bu öneriler arasından birini seçme, ya da en azından bir önceliklendirme yapmak istiyoruz. Her bir katılımcıya 5’er tane yapışkan nokta veriyoruz ve tahtadaki önerileri kendi arzusuna göre noktaları yapıştırmasını istiyoruz. Böylelikle tüm katılımcıların fikrini alarak ortak bir paydada buluşma şansımız oluyor.

9. Toplantı sonuna doğru ufak bir retrospektif için zaman ayırılmalı
Bu da bir sonraki toplantıların verimliliğini arttırmak adına oldukça faydalı. “Bu toplantıda neleri iyi yaptık, neleri daha iyi yapabilirdik?” sorularına cevap aranmalı ve katılımcılardan geribildirim alınmalı. Önceden belirlenmiş Ground Rule’lar geliştirilmeye açık olmalı ve herkesin mutabık olduğu yeni öneriler varsa kural olarak eklenmeli.

10. Toplantı sonrasında sonuçlar katılımcılarla paylaşılmalı
En çok atlanan kısımlardan biri de bu. Toplantı bittikten sonra her şey bitmiş, sanki toplantı hiç yaşanmamış gibi davranma hali   Neden? Tam tersine işin en güzel yerine gelmişiz, toplantımız bitmiş, amacımıza ulaşmışız, rahatlamışız, bir taçlandırması kalmış. Özellikle verimli toplantıların sonuçları; projelerin, işlerin, ya da daha sonra yapılacak toplantıların esas girdisi/input’udur zaten   Bu sonuçlardan tüm katılımcıların haberdar olması demek, herkesin başvurabileceği bir kaynağa sahip olması demek değil mi? Hem katılımcılar arası -fikir hizalaması- yaratmak ya da herkesin aynı sayfada kalabilmesini sağlamak için de gayet iyi bir yöntem!

Saatlik Toplantı notlarımız bu kadar.

Leave a Comment