İstanbul’da Gezilecek Önemli Yerler

Nisan 12, 2019 By blog Comments Off

Kız Kulesi 3,1 Km

Üsküdar’da, Salacak’ın 150-200 metre açıklarındabulunmaktadır.Efsanevi, bir o kadarda büyüleyici hikayeleri ile Kız Kulesi , İstanbul Boğazının sembollerinden bir tanesidir.SepettekiZehirliYılan Efsanesi, Battal Gazi Efsanesi ve son olarak Romeo ve Juliet hikayesi gibi derin bir aşkı anlatan Hero ve Leandros. Bu kadar hikayeye konu olan bir yer olunca, Kız Kulesi bir çok filme de ev sahipliği yapmıştır. Yeşilçam filmi olan Kızkulesi Aşıkları ve James Bond The World is Not Enough(Dünya Yetmez) örnekler arasında yer almaktadır. Kızkulesi, geçmişten günümüze, ressamların ve fotoğraf sanatçılarının da asla vazgeçemediği objelerin başında gelmiştir. Osmanlı Dönemi’nin en önemli Saray Ressamlarından İtalyan asıllı oryantalist FaustoZonaro’dan çağımız tanınmış ressamlarına kadar İstanbul’u resmeden sanatçıların tuvaline yansımaktadır.  Üsküdar’ın sembolü olan Kız Kulesi Bizans devrinden kalan tek eserdir.  Ramada Istanbul Asia’a  sadece 10 dakika uzaklıkta olup, minibüs, otobüs, metro ve taksi ile ulaşılabilir.

Çamlıca Camii ( Çamlıca Tepesi ) 3,7 Km

İstanbul’un en yüksek iki tepesine adını veren Çamlıca Tepesinde yer alan Çamlıca Camii, denize 262 metre yüksekliktedir. Işıklandırması ile Çamlıca Tepesi’nde adeta görsel şölen oluşturan Çamlıca Camii Cumhuriyet tarihinin en büyük camisidir. 6 minerali camii de 24 yürüyen merdiven ile 27 asansör bulunuyor. Camiinin dev kubbesinin atına yerleştirilen 7 ton ağırlığında 3 kattan oluşan dev avize ve 10 metre çapında 4 avize görülmeye değerdir. Caminin 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında dev ana kubbesi bulunmaktadır. 63.000 kişininaynı anda ibadet edebileceği şekilde planlanan cami,  10 bini kapalı, 5 bini avludan oluşmak üzere 15 bin metrekarelik alana sahiptir.Ramada Istanbul Asia’a  sadece 10 dakika uzaklıkta olup,otobüs ve taksi ile ulaşılabilir.

15 Temmuz Şehitler Anıtı  3,8 Km

Mimar Hilmi Şenalp tarafından Beşgen formda tasarlanan anıt, “ kenetlenme”ye vurgu yapmaktadır. Anıtın hüsnü hat yazılarını Hattat Hüseyin Kutlu yazmıştır.Anıta Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’i simgeleyen 4 figür işlenmiştir. Milli mücadeleyi temsilen 81 adet insan silüeti yer almaktadır. Kubbe bütünlüğüyle kainatı ve sonsuzluğu sembolize etmekte, şehitlerin aslında “ölüler  olmayıp, sonsuz bir hayatla beraber, ilahi nimetlere mazhar olduklarını ifade etmektedir.  Anıtın çevresinde ziyaretçilerin dinlenebileceği oturma alanları ve 4 basamaklı anfi düzeni bulunmaktadır. Şehitlerin adı, levhalar üzerinde sıralı olarak yer almakta olup, anıtın çevresine her bir şehit için bir selvi ağacı ve bir gül dikilmiştir. Ramada İstanbul Asia’danmetrobüs ve taksi ile 5 dakikada ulaşılabilir.

Sultanahmet Camii  ( Blue Mosque ) 14 Km

Marmara Denizinden bakıldığında, İstanbul’un siluetini Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet Camii oluşturur. 6 minaresi ile dünyada ilk olma özelliğini taşıyan; iç mekanını süsleyen İznik Çinilerinden dolayı Batılıların Mavi Camii adını verdikleri; Bizans’tan kalma hipodroma bakan yüzüyle; meydana ve semte adını veren, içi dört yapraklı yonca planına sahip Tarihi Yarımada turu kapsamında görülmesi gereken duraklardan bir tanesidir. Ramada İstanbul  Asia’dan metro, Marmaray ve taksi ile 30 dakika da ulaşılabilir.