Bebek SPA nedir?

SPA, suyun getirdiği sağlık olarak Türkçeye çevrilebilecek uygulamaların bütünüdür. Orijinal bir formu bulunmamakla birlikte, günümüzde genel bir çerçevesi çizilmiştir. Her tesis, bu uygulamalar kapsamında kendi standartlarını belirler ve genel-geçer standartlara eklemeler yapabilir. Bebek SPA nedir? Sorusunun cevabı da bu noktada merak edilenler arasında yer alır. Genellikle yetişkinlerin tercih ettiği bir uygulama olarak bilinse de aslında su, herkese sağlık getirebilir ve çocuk ve hatta bebekler için de son derece ileri düzeyde pozitif etkileri söz konusudur. Hatta batıda su içinde doğum ve su gün içerisinde düzenli su içerisinde egzersiz, bugünlerde yoğun biçimde tavsiye ediliyor.

Bebek SPA ile yetişkin SPA elbette aynı uygulamaları kapsamıyor. Bebekler için masaj uygulamaları oldukça farklı. Bu noktada bebekler için SPA hizmetinin daha çok çocuğun su içerisinde vakit geçirmesi için geliştirilen özel uygulamalar olduğunu söylemek mümkündür.

Bebekler için SPA Faydalı mıdır?

Bebekler SPA hizmetinin bebeklerin fiziksel gelişiminde son derece ciddi faydaları olduğu bilinir. Bebeğin yürümeye başlamadan önce yüzmeye başlaması gibi düşünülebilecek bu uygulamalar kas ve eklemlerinin uygun şekilde gelişmesine yardımcı olur. Kuzey Avrupa ve Rusya’da bebeklerin havuzlarda oldukça yoğun zaman geçirdikleri bilinir ki, örneğin; Rusya’da bebekler doğumdan kısa bir süre sonra suya sokulur.

Burada maksat; suyun kaldırma kuvvetinin etkisi ile bebeğin eklemlerinin baskı ya uğramadan hareket etmesinin sağlanmasıdır. Bu sayede eklemler daha fazla ve daha kısa sürede gelişir. İstatistikler su terapisini düzenli alan bebeklerin, daha sağlıklı eklemlere sahip olduğunu ve kemik gelişimlerinin daha iyi olduğunu ortaya koyar.

Bunun yanında eğlenceli bir terapi olan hidroterapi, bebeğin sindirim sisteminin de verimli biçimde çalışmasını sağlar. Su içerisinde çok yönlü bir hareket döngüsü söz konusu olduğundan, bebeğin bağırsakları daha iyi çalışır. Bunun sonucu olarak SPA hizmeti alan bebekte gaz birikimi ve sancıları daha az olur.

Bebek SPA’nın çok önemli pozitif etkilerinden bir diğeri ise bebeğin mekanik öğrenme süreçlerini desteklemesidir. Yaşıtları henüz yürümeyi bilmiyorken, SPA’ya giren bebekler yüzmeyi öğrenir ve yürümek bu bebekler için çok daha erken gelişen bir durumdur. Hidroterapi alan bebeklerin koordinasyon becerileri, diğerlerine göre daha iyi olarak tanımlanır.

Bebek SPA’nın Zararı var mıdır?

Bebeğiniz için doğru protokollerle sunulmayan her hizmet zararlıdır. Bilimsel yöntemlere dayanmayan, uygunsuz ortamlarda sunulan hizmetlerden kaçınmanız gerekir. Bunun dışında, uygun ortamda sunulan hizmetlerin bebek için hiçbir zararı veya yan etkisi yoktur. Bebeğinizi güvenle bebek SPA uygulamalarına dahil edebilirsiniz.

Bebek SPA hizmeti nerelerde sunulur?

Büyük ve nitelikli konaklama tesisleri ve SPA hizmeti için özel olarak kurulmuş tesislerin bazılarında bebek SPA hizmeti sunulur. Bu özel bir donanım gerektirdiğinden, genel SPA uygulamaları içerisinde değil, buna özel olarak hazırlanmış merkezlerde sunulması gereken bir hizmettir. 

Bebek SPA ne sıklıkta yapılır?

Esasında bunun için kesin bir sınır yoktur. Ancak bebeğin fiziksel etkinlik içerisinde olduğunu düşünerek ve bu süreçte yoğun bir egzersiz söz konusu olacağından, genellikle haftanın bir günü uygulama alınması uygun görülür. Tabii bu kesinlik arz etmez. Uzmanların görüşleri alınarak bu hizmetin frekansı arttırılabilir.

Bebek SPA uygulamalarında ilaç veya kimyasal kullanılır mı?

Kesinlikle hayır. Bebek SPA, yetişkin SPA uygulamalarından farklı olarak, hiçbir yağ veya solüsyonun kullanılmadığı, tamamen mekanik süreçler üzerine kurulu bir işlemdir. Suyun ve ortamın ısısı dahi, bebek için en uygun seviyede hazırlanıp, hiçbir yan etkiye maruz kalmayacakları biçimde hizmet verilir.

Bebeğiniz ve sizin için sosyalleşme imkanı

Bebek sahibi ebeveynler, evden nadiren çıkar. Bu durumda hem bebek, hem de anne baba için sosyal etkileşimin sınırlanması anlamına gelir ki, orta ve uzun vadede tüm aile için bir problemdir. Bebeğinizin diğer bebeklerle, sizin diğer ailelerle bir araya gelmenizi sağlayan bir etkinlik olarak da düşünebileceğiniz bebek SPA, bu açıdan psikolojik olarak da faydalıdır.

Gelişim Sürecinde En Etkili Terapi

Bebek SPA bir tedavi değildir. Bebeğin gelişim sürecinde sahip olması gereken fiziksel etkinliğin tam anlamıyla sunulduğu bir gerçek yaşam modellemesi olduğu söylenebilir. Modern yaşamın içine doğan bebeklerin fiziksel etkinlikler yok denecek kadar azdır. Bu istenen ve doğan bir süreci ifade etmez. Uzmanların bebeklerin belli düzeyde fiziksel etkinlik içerisinde olmaları yönünde tavsiyeleri vardır.

Bebek SPA, bebeğin en uygun şekilde fiziksel etkinlik içerisinde olmasını sağlar ve gelişim sürecinde tüm organlarının yeterince gelişmesine yardımcı olur. Kas ve eklem gelişimine olan etkilerinin yanı sıra, bebek SPA uygulamalarına katılan bebeklerin akciğerlerinin de mükemmel biçimde geliştiği görülür. Sarf edilecek efor ve suyun uyguladığı basınç, bebeğin akciğer kapasitesini ciddi oranda artırır. Bununla birlikte, yüzme eyleminin dolaşım sistemi ve tüm sistem üzerinde pozitif etkileri bulunmasından dolayı, bebek SPA hizmetinin bebeğin bütün sağlığı üzerinde yapıcı etkileri olduğundan söz edebilmek mümkündür. 

Bebeğiniz için en iyiyi seçip, nitelikle tesislerden bu hizmeti alabilirsiniz. Düzenli olarak bu hizmeti almak, bebeğiniz için fayda sağlayan ve maliyetleri bakımından da sizi yormayan bir süreç olacaktır.

Leave a Comment