Altunizade Nerededir?

Altunizade eski dönemlerde İstanbul’un doğal yaşam alanlarından bir tanesi idi. Gelişen ve değişen yapılar ile Altunizade ilçesi İstanbul’un en gözde ve en nezih ilçelerinden birisi haline gelmiştir. Altunizade, İstanbul ilinin Üsküdar ilçesine bağlı olan bir semttir. Altunizade, Koşuyolu’na, Bağlarbaşı mahallesine oldukça yakındır. 

Altunizade’nin bu denli popüler olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi İstanbul Boğaz Köprüsü’nün Anadolu Yakası çıkışı olmasıdır. Buraya geldiğiniz zaman gezilecek her bir noktaya oldukça yakın ve keşfedilecek birçok noktaları mevcuttur. Hafta sonları geldiği zaman buralarda yürüyüş yapabilir ve burada var olan çeşitli yerlere gidebilirsiniz. 

Altunizade Hangi Yakaya Bağlıdır?

Altunizade, Üsküdar beldesine bağlı olmasından dolayı yaka olarak Anadolu yakasına bağlıdır. Anadolu Yakasının eşsiz güzelliğini etrafında barındırmayı başaran bu beldeyi es geçmeden mutlaka gezmeniz gerekir. Altunizade beldesinde gezip görebileceğiniz ve vakit geçirebileceğiniz yerler şu şekildedir;

Adile Sultan Kasrı

Adile Sultan Kasrı, Validebağ korusunun içerisinde yer alan bir noktadır. Tarihi eskiye dayanan Adile Sultan Kasrı 1853 yılında yapılmıştır. Yapılış nedeni Sultan Abdulaziz’in kız kardeşi için yaptırılmış bir yapıdır. Görkemli yapısı, eşsiz manzarası ve eşi benzeri olmayan mimari yapısı ile görenleri hayrete düşürecek bir güzelliğe sahiptir. Bu zamana kadar birçok filme ve diziye ev sahipliği yapan bu tarihi bölge günümüzde sosyal tesis olarak da kullanılır. Gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu tarihi beldeye hafta sonu kaçamağı yaparak gelebilirsiniz.

Selimiye Kışlası

Selimiye Kışlası Üsküdar ilçesinin Altunizade beldesine yakın bir konumda bulunuyor. Selimiye Kışlası, İstanbul’un gezi rotaları arasında yer alan olmazsa olmaz mekânlarından bir tanesidir. Her bir köşesi ayrı bir tarih kokan bu kışla da eski dönemlerden kalan yapıları ve tarihi kalıntıları görebilirsiniz. Yerli ve yabancı turistler İstanbul’a geldiği zaman gezi noktasında ilk tercih edilecek yerlerden bir tanesidir. Sizlerin de tarihe merakınız var ise ilk gezip görmeniz gereken yerlerden birisi olan Selimiye Kışlasına gelebilirsiniz.

Çengelköy

Altunizade bölgesine oldukça yakın bir konumda bulunan ve hafta sonları çok kalabalık olan yerlerden bir tanesi Çengelköy’dür. Her bir noktası ayrı bir güzelliğe sahip olan Çengelköy’de birçok farklı kafe bulunur. Herkesin damak tadına uygun olan, beğenisine gidecek çeşitli aktiviteler yapılır. Çengelköy’de birbirinden farklı kahvaltı mekânları mevcuttur. Sizler sevdikleriniz ile birlikte kahvaltı organizasyonu planlayarak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Çengelköy’de her bir noktadan ayrı bir manzara görebilir ve bu özel semtin tadını çıkarabilirsiniz.

Millet Parkı

İstanbul’un ilk millet parkı olarak bilinen bu park Üsküdar ilçesinde yer alıyor. Altunizade mahallesinden kısa sürede ulaşabileceğiniz millet parkı 50 metrekarelik bir alana sahiptir. Boğaz manzarasının insana ayrı keyif ve mutluluk verdiği bu millet parkına mutlaka gelmeniz tavsiye edilir. Millet parkında hem çocuklar, hem de yetişkinler için birçok aktivite yapılır. Yaz ayları geldiği zaman oldukça kalabalık olan millet parkına akşam saatlerinde gelerek buranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Salacak Sahili

Stresli günlerinizde, yorgun olduğunuzda stresinizi atacak olduğunuz tek yer sahillerdir. Salacak sahili Üsküdar ilçesinde yer alır. Salacak sahilinde dilediğiniz kadar yürüyebilir ve boğazın keyfini çıkarabilirsiniz. Kız kulesine de oldukça yakın olmasından dolayı Kız Kulesine de giderek burada keyif kahvenizi içebilirsiniz.

Kafeleri Keşfedebilirsiniz

Üsküdar beldesinde yer alan tüm mahalleler oldukça kalabalık ve yoğun olmasından dolayı her bir noktada ayrı konseptte kafeler vardır. Herkesin tarzına uygun olan, damak zevkini yansıtan çeşitli noktalar vardır. Sizlerde bu noktalara giderek eğlenebilirsiniz. 

Leave a Comment