Altunizade’ de Gezilecek Yerler

Altunizade günümüzde İstanbul ilinin Üsküdar semtine bağlı bir mahallesidir. Mahalle İstanbul Boğaz Köprüsü’nün Asya Yakası başlangıcı olmasıyla dikkat çeker. Üsküdar’a bağlı Altunizade Mahallesi Kısıklı, Koşuyolu, Acıbadem, Büyük Çamlıca  ve Küçük Çamlıca’yı semtin merkezine bağlayan bir görev üstlenmiş durumdadır. 

Ayrıca Avrupa yakasından gelen metrobüs ve otobüsler mahallenin durağını mutlaka kullanır. Konumu itibariyle kilit noktası olduğu için her daim gelişerek büyümüştür. Hala da büyümeye devam etmektedir. Mahalle birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmıştır.  Gezilecek birçok yer vardır Altunizade mahallesinde.

Altunizade’nin Tarihi 

Mahallenin tarihine bakacak olursak; Bu bölge 19. Yüzyıla kadar doğal yaşam alanıydı. O zamanlar bu bölgede 17. Yüzyılda kurulan Bağlarbaşı şehrin doğu sınırlarından birisiydi. Mahalle 19. Yüzyılın ikinci yarısından sonra Altunizade İsmail Zühdi Paşa tarafından kurulmuştur. Semtte adını buradan almaktadır. İstanbul’un köklü ailelerinden birine mensup olan Seyyid İsmail Zühtü (Altunizade), zengin ve ticaretle uğraşan babasının ani vefatıyla babasının işlerinin başına geçer. 

Almış dört gemisi olan ve mısır ile kereste ticareti yapan deniz ticaret gemilerini bizzat kendisi yönetip idare etmeye başlar. Devletin otuz bin altın navlun borcunu hazineden tahsil etmek için komşusu serasker Hüsrev paşa ile dönemin padişahı İkinci Mahmud’un huzuruna çıkarlar. Sultan Mahmut kendisine ” vay Altunizade vay ” diye hitap ederek iltifat eder. Böylece İsmail Zühtü Efendi “Altunizade” lakabı ile anılmaya başlanmış olur. 

Altunizade Köşkü 

Köşk haremlik ve selamlık olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Köşk üç katlıdır. Köşkün on sekiz odası, üç salonu, altı sandık odası, altı tane helâsı ve iki tane mutfağı vardır. Köşkün üst kat solunun tavanı İtalyan ressamlar tarafından alçı üzerine  yağlı boya resimlerle süslenmiştir ve köşkün merdiven korkulukları Osmanlı ahşap oyma sanatının inceliklerini yansıtır. Köşkün bahçesinde beş tane havuz bulunmakta ve bunlardan birinin içinde kayıkla dolaşacak kadar büyük olup içinde bir adacıkta bulunduğu rivayet edilmektedir. 

Altunizade camii 

Camii 1282 tarihinde hacı İsmail Zühdi paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami kare yapılmıştır ve tek kubbelidir.  Kubbe dört kemer üzerine konulmuştur. Büyük alt üst pencerelerinden ışık almaktadır.  Sağ tarafta bulunan minaresi, âlemine değin kesme taştan yapılmıştır. Duvarlarında hattat Sami Bey’in eşsiz eserleriyle bezelidir. Minber ve vaiz kürsüsü, kabartmalı motifler işlenmiş mermerdendir. Caminin duvarları ve kubbesi el işi şekillerle renkli motiflerle bezenmiştir. 

Caminin en önemli eseri minberinde bulundurduğu sancaktır. Zira 1877-78 yıllarında Osmanlı Rus harbi başlayınca, İsmail Zühtü Efendi vatanseverliğini gösterip, gönüllü bir tabur oluşturmuştur. Tertip ettiği taburun sancağıdır bu sancak. Oluşturduğu taburun tüm ihtiyaçlarını kendi karşılamış hatta askerlerin ailelerinin geçim iaşesinde üstlenmiştir. 

Abdülaziz Av Köşkü

Köşk, tek katlı ve ahşaptandır. Ahşap sütunlar üzerine oturtulmuş revaklar köşkü çevrelemektedir. Kapının her iki yanıyla bahçe boyunca dökme hava gazı fenerleri vardır. Köşkün arka bahçesinde fıskiyeli bir mermer havuz bulunmaktadır.  Köşk alt ve üst camlardan ışık alır. Ayrıca üst camlar renklidir. Kapı zemini çini döşeli bir antreye açılır. Salondaki duvarlar İtalyan çinileriyle kaplıdır. Burada bir kahve ocağı ile mermer bir çeşme bulunmaktadır. 

Adile Sultan Kasrı 

Kasır, Abdülaziz tarafından 1853 yılında küçük kız kardeşi Adile Sultan için yaptırılmıştır. Dikdörtgen şeklinde planlı olan kasır çift kollu merdivenlere sahiptir. Birinci katı ve ikinci katı büyük orta salon-sofa bulunur. Her iki katta sahanlığa açılmaktadır. Sahanlıklar, sofadan üç basamak ve trabzanlarla ayrılmıştır.  Şuanda öğretmen evi olarak kullanımdadır. Meşhur Hababam Sınıfı filmleri burada çekilmiştir.  Hatta odalardan biri Hababam Sınıfı Müzesi olarak düzenlenmiştir. 

Beylerbeyi Sarayı 

Saray, Sultan Abdülaziz tarafından Mimar Sarkis Balyan’a 1861- 1865 yılları arasında yaptırılmıştır. Asıl Saray geniş bir bahçenin içindedir. Beraberinde mermer köşk, sarı köşk, ahır köşk ve iki küçük deniz köşkü bulunmaktadır. Asıl Saray doğu-batı ve Rönesans, Barok üslubunun kaynaştırılması ile yapılmıştır. Yapı deniz rıhtımı üzerine inşa edilmiş kâgir bir yapıdır. Yüksek bir bodrum üzerine İki kat inşa edilmiştir. 

Saray; haremlik ve mabeyn – i hümayun dairelerinden oluşur. Üç giriş, Altı büyük salon yirmi dört oda bir hamam ve bir banyosu bulunmaktadır. Sarayın çatısı tüm cepheleri çevreleyen bir korkulukla gizlenmiştir. Sarayın  pencereleri kemerlerle süslenmiştir. Birinci kat tamamıyla mermerdendir. İkinci kat ise mermere benzer bir taşla döşenmiştir. Sarayın içerisi Osmanlı ahşap oyma sanatı ve altın verak işçiliği ve resimlerle ve yazılarla süslenmiştir. 

Büyük Çamlıca Korusu

İstanbul’un yoğunluğunda yaşayan insanlar biraz nefes almak için Büyük Çamlıca korusuna sürekli akın ediyorlar. 163.813 metrekarelik alanı ile oldukça göz alıcı bir korudur. Buradan manzarayı izleyebilir, yürüyüş yapabilir ve çam ağaçlarının kokusunu içinize çekebilirsiniz. Hem çocuklar hem de yetişkinler için son derece ideal bir zaman geçirme alanıdır. Yeşile doyacağınız ve İstanbul’a bir başka açıdan bakacağınız koruda ailecek ya da arkadaşlarınız ile zaman geçirebilirsiniz. 

Capitol Shopping Center

Alışveriş merkezlerini gezmeyi seviyorsanız Capitol Shopping Center’i gezebilirsiniz. Birçok mağazanın yer aldığı bu AVM oldukça geniş bir alana kurulmuştur. Çeşitli etkinliklere yer veren AVM çocuklar ve yetişkinler için son derece eğlenceli zamanların geçirilebileceği alanlardan biridir. Aynı zamanda sinemaya gitmek isterseniz yine gösterimde ki filmleri buradan izleme şansınız bulunuyor. Marka mağazaları, oturup dinlenebileceğiniz alanlar ve daha birçok yer ile Capitol Shopping Center hafta sonlarında zaman geçirmek için son derece eğlenceli alanlar arasında yer alıyor. 

Marmara İlahiyat Cami

Geçmişte ki mimarlık geleneğini bugüne taşıyan Marmara İlahiyat Cami yine bu bölgede görülebilecek alanlar arasında yer alıyor. Geçmişten günümüze gelen bir mimarlık anlayışının modern anlayışla bütünleşmesi bu caminin birçok kişi tarafından ilgi görmesini sağlıyor. Görülmesi gereken mimari yapılardan biri olan Marmara İlahiyat Cami son zamanlarda birçok kişinin gezi listesinde yer alıyor. 

Çamlıca Tepesi

Popüler gezi yerlerinden birisi de oldukça ünlü olan Çamlıca Tepesi’dir. Burası Üsküdar’a yaklaşık 4 km uzaklıkta bir alandadır. 260 metre alanı kapsayan bir tepede kurulu olan Çamlıca Tepesi çok güzel bir İstanbul manzarası sunuyor. 

Şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler Çamlıca Tepesi’nin sunduğu huzurdan en iyi şekilde yararlanabilir ve son derece güzel zaman geçirebilir. Sabah kahvaltısı için ideal bir yerdir. Aynı zamanda akşam yemekleri için de Çamlıca Tepesi tercih edilebilir. İstanbul’un en huzurlu alanlarından biri olan bu tepe büyük ve küçük olarak ikiye ayrılıyor. Büyük Çamlıca Tepesi çok daha popülerdir. 

Ancak Küçük Çamlıca Tepesi de ağaçlı manzarası ile son derece ilgi çeken yerler arasındadır. Buradan İstanbul Boğazı’nı, Adalar’ı Haliç ve İstanbul Avrupa Yakası’nı rahatlıkla seyre dalabilirsiniz. Burada bulunan birçok sosyal tesiste zaman da geçirilebilir. 

Özellikle çiçek bahçeleri son derece ilgi çeken yerler arasındadır. Gezi parkurları ve spor alanları ile İstanbul’da yaşayanların özellikle hafta sonlarında akın ettikleri yerler arasında bulunuyor. Altunizade ve çevresinde gezilebilecek yerler arasında birçok güzel mekân ve doğal alan bulunuyor. Kişilerin zaman geçirmekten keyif alacağı ortamlardır. 

Leave a Comment